Розбиття вінчестера прямо з-під Windows

При покупці комп'ютера або при встановленні Windows або іншої ОС багато користувачів хочуть розбити жорсткий диск на два або, точніше, на кілька розділів (наприклад, диск C на два диска). Ця процедура дає можливість зберігати окремо системні файли і особисті дані, тобто дозволяє зберегти свої файли в разі раптового «зльоту» системи і поліпшити швидкодію ОС шляхом зменшення фрагментації системного розділу.

Розбивка жорсткого диска - це процес розмітки простору жорсткого диска на логічні розділи, що дозволяє працювати з ними як з окремими, незалежними дисками.

Найбільш простий, так би мовити, штатний спосіб - це розділити жорсткий диск засобами самої операційної системи. Головна перевага - все робиться в провіднику Windows.

Причин ділити (розбивати) жорсткий диск досить: від банального зручності до безпеки. Уявіть, що вам доведеться встановлювати заново операційну систему, а це значить, що ваш Диск С буде повністю відформатований. Звичайно, добре, якщо ви встигнете заздалегідь перекинути важливі файли на інший носій, а якщо ні? Наприклад, після атаки вірусного ПЗ. Іншими словами, чи варто ризикувати і зберігати всі дані в одному місці? Буде правильно, заздалегідь розділити ваш жорсткий диск на декілька розділів (на два або більше), де операційна система та інше ПО буде зберігатися на одному диску (Диск С :), а найбільш важлива інформація, така як фотографії, відео, документи - на іншому диску (наприклад, нехай це буде диск F :).

Розбити жорсткий диск можна кількома шляхами (див. Нижче). При цьому, в Windows 10, Windows 8.1 і 7 - без використання додаткових програм, стандартними засобами. Основні вимоги: це має бути просто, швидко і безпечно.

Спосіб 1

Ви можете розділити жорсткий диск або SSD у всіх останніх версіях Windows в уже встановленій системі. Єдина умова: щоб вільного місця на диску було не менше, ніж ви хочете виділити під другий логічний диск. Для цього, виконайте наступні кроки (в цьому прикладі буде розбитий системний диск C):

Натисніть клавіші Win + R на клавіатурі і введіть diskmgmt.msc в вікно «Виконати» (клавіша Win - це та, яка з емблемою Windows).

Після завантаження утиліти управління дисками, клікніть правою кнопкою миші по розділу, відповідного вашому диску C (або іншому, який потрібно розділити) і виберіть пункт меню «Стиснути том».

У вікні стиснення томи, вкажіть в полі «Зазначте обсяг для стискання» той розмір, який ви хочете виділити під новий диск (логічний розділ на диску). Натисніть кнопку «Стиснути».

Після цього, праворуч від вашого диска з'явиться простір, яке «Не розподілено». Клацніть по ньому правою кнопкою миші і виберіть «Створити простий том».

За замовчуванням для нового простого томи вказано розмір, рівний всьому незайнятому простору. Але ви можете вказати менше, якщо потрібно створити декілька логічних дисків.

На наступному кроці вкажіть букву створюваного диска.

Задайте файлову систему для нового розділу (краще залишити все як є) і натисніть «Далі».

Після цих дій, ваш диск буде розділений на два, а новостворений отримає свою букву і буде відформатований в обрану файлову систему. Можна закривати "Керування дисками" Windows.

Примітка:

Може виявитися, що пізніше ви захочете збільшити розмір системного розділу. Однак, зробити це так само не вийде у зв'язку з деякими обмеженнями розглянутої системної утиліти.

Спосіб 2

Даний спосіб підійде не тільки для ОС Windows 10, але і для «сімки», і для «вісімки».

Увага! Дуже бажано перед процедурою розподілу існуючого розділу жорсткого диска провести дефрагментацію. Це дозволить звільнити для нового розділу більший простір.

Крок 1. Відкриваємо вбудовану утиліту "Керування дисками".

Для того, щоб розділити жорсткий диск на декілька розділів, потрібно відкрити вбудовану утиліту «Управління дисками». Є два варіанти, як це можна зробити.

Варіант №1 підходить тільки для Windows 10, а варіант №2 - майже для всіх попередніх версій цієї операційної системи.

Варіант №1

У Windows 10 натискаємо правою клавішею миші на меню «Пуск» і вибираємо пункт "Керування дисками".

Варіант №2

У пошуковому рядку меню «Пуск» набираємо «Панель управління» (цифра 1), а потім відкриваємо її кліком миші (цифра 2).

У вікні вибираємо і натискаємо мишею на пункт «Система і безпека».

Відкривається нове вікно. У ньому йдемо вниз і в пункті «Адміністрування» натискаємо на підпункт «Створення та форматування жорсткого диска».

Перед нами постає власне утиліта "Керування дисками".

Крок 2. Стиснення тому і звільнення місця для створення нового розділу в Windows 10.

Для того, щоб в утиліті "Керування дисками" створити новий розділ жорсткого диска, для початку потрібно «відщипнути» місце для нього від вже існуючого розділу.

На зображенні на жорсткому диску вже існує два розділи З і D. Припустимо, що я хочу створити третій розділ. Для цього вибираємо розділ D, на якому більше вільного місця і клікаю прямо по його назві правою клавішею миші.

Зверніть увагу! В операційній системі Windows на одному фізичному жорсткому диску може існувати не більше 4 розділів, включаючи системеного (наприклад, Розділ відновлення).

З'являється вікно провідника, в якому вибираємо «Стиснути том».

Варто трохи докладніше зупинитися на тому, чому саме стиснути. Справа в тому, що для того, щоб створити новий розділ, для початку потрібно десь взяти вільне місце для нього. Ми його отримуємо якраз стискаючи простір на вже існуючому томі. Розділ D в моєму випадку донор для створення нового розділу.
З'являється вікно провідника, в якому я вибираю «Стиснути том».

Після цього з'являється напис «Виконується опитування тому для визначення доступного місця для стиснення. Зачекайте ... ». Опитування тому може тривати від кількох секунд до кількох десятків хвилин. Тут доведеться почекати якийсь час.

Коли система закінчить опитування тому, з'явиться віконце, де в графі «Зазначте обсяг для стискання томи» можна вказати скільки простору ви хочете відщипнути від вашого диска-донора для створення поки що вільного простору.

Забрати для нового розділу простору більше, ніж вказано, не вийде.

Після того, як ви натиснете «Стиснути» протягом якогось часу ви не побачите жодного результату. Єдине, що розповість вам про те, що процес стиснення йде - це крутиться синій кружок, що з'являється при наведення на вікно утиліти.

Про те, що стиснення сталося, вам стане відомо, коли в нижній частині вікна утиліти з'явиться чорна смужка з нерозподіленого простором.

Ось ми і звільнили місце для створення нового розділу на жорсткому диску в Windows 10. Тепер розберемося, як нерозподілений простір упорядкувати і перетворити в повноцінний розділ нашого жорсткого диска.

Крок 3. Створення розділу жорсткого диска з нерозподіленого простору.

Для того, щоб наш нерозподілений простір перетворити в повноцінний розділ жорсткого диска, потрібно натиснути на написи «Не розподілена» правою клавішею миші і вибрати пункт «Створити простий том».

Відкриється «Майстер створення простого тому». Натискаємо в ньому кнопку «Далі». З'являється вікно, в якому ми можемо вказати розмір нашого тому (розділу жорсткого диска). Тут ми можемо нічого не міняти і натиснути далі.

Міняти можна в тому випадку, якщо ми хочемо з звільненого нерозподіленого простору, наприклад, створити два нових розділу.

Після цього у нас з'являється можливість вибрати для свого розділу жорсткого диска латинську букву, якої він буде позначатися. у мене вже є два диска C і D, третій я назву F. Вибираємо і натискаємо «Далі».

На наступному етапі нам буде запропоновано відформатувати наш новий розділ. Тут все залишаємо за замовчуванням.

Після цього чекаємо «Готово».

Потім ще кілька секунд або хвилин наш розділ форматується і все. Новий розділ жорсткого диска в Windows 10 створений.

P. S .: На жаль вищевказаний спосіб в деяких, досить нечисленних випадках викликає у користувачів Windows 10 певні труднощі. Мабуть, іноді операційна система від Microsoft «перестраховується» і не дозволяє відокремити від існуючого розділу жорсткого диска необхідне нам вільний простір. У деяких випадках розділити том на два і зовсім не виходить через нібито брак місця. Також вбудована в ОС утиліта "Керування дисками" іноді може не дозволяти об'єднати деякі розділи одного вінчестера. Вирішити ці проблеми допоможуть інші способи поділу жорсткого диска або спеціальні програми (див. Далі).

Спосіб 3

Поділ диска під час установки Windows 10, 8 і Windows 7

До переваг цього способу можна віднести його простоту і зручність. Розбиття до того ж займе відносно небагато часу, а сам процес дуже наочний. Головний недолік - застосувати спосіб можна тільки при встановленні або перевстановленні операційної системи, що само по собі не дуже зручно, до того ж немає можливості редагування розділів і їх розмірів без форматування HDD (наприклад, в разі, коли закінчилося місце системного розділу, і користувач хоче додати трохи простору з іншого розділу жорсткого диска).

Якщо ці недоліки не є критичними, розглянемо процес розбивки диска під час установки ОС. Дана інструкція повністю застосовна при установці Windows 10, 8 і Windows 7.

Після запуску програми установки загрузчиком запропонує вибрати розділ, на який буде встановлена ​​ОС. Саме в цьому меню і можна створювати, редагувати і видаляти розділи жорсткого диска. Якщо до цього жорсткий диск не розбивався, буде запропонований один розділ. Якщо розбивався - необхідно видалити ті розділи, обсяг яких потрібно перерозподілити. Для того, щоб налаштувати розділи на жорсткому диску, натисніть відповідне посилання внизу їх списку - «Налаштування диска».
Для того, щоб видалити розділи на жорсткому диску скористайтеся відповідною кнопкою (посиланням).

Увага! При видаленні розділів диска будуть видалені всі дані, які на них знаходяться.

Після цього, створіть системний розділ, натиснувши «Створити». У віконці, що з'явилося введіть обсяг розділу (в мегабайтах) і натисніть «Застосувати».
Система запропонує виділити небагато місця для резервної області, підтвердіть запит.

Аналогічним чином створіть потрібну кількість розділів.

Далі виберіть розділ, який буде використовуватися для Windows 10, 8 або Windows 7 і натисніть «Далі». Після цього продовжите установку системи в звичайному режимі.
Розбиття жорсткого диска при установці Windows XP

Під час розробки Windows XP не було створено інтуїтивно зрозумілого графічного інтерфейсу. Але хоч управління і відбувається через консоль, розділити жорсткий диск при установці Windows XP також просто, як і при установці будь-який інший операційної системи.

Крок 1. Видаляємо існуючі розділи.

Перерозподілити диск можна під час визначення системного розділу. Потрібно розділити розділ на два. На жаль, Windows XP не дозволяє проводити цю операцію без форматування жорсткого диска. Тому послідовність дій наступна:

1. Виділяєте розділ;

2. Тиснете «D» і підтверджуєте видалення розділу натисканням кнопки «L». При видаленні системного розділу Вас також попросять підтвердження цієї дії за допомогою кнопки Enter;

Розділ видаляється і Ви отримуєте нерозмічену область.

Крок 2. Створюємо нові розділи.

Тепер потрібно з неразмеченное області створити потрібні розділи жорсткого диска. Робиться це досить просто:

1. Натискаєте кнопку «C»;

У вікні вводите необхідний розмір розділу (в мегабайтах) і тиснете Enter;

Після цього новий розділ буде створений, а Ви повернетеся в меню визначення системного диска. Аналогічним чином створіть необхідну кількість розділів.

Крок 3. Визначаємо формат файлової системи.

Після того, як розділи створені, виберіть розділ, який повинен бути системним і натисніть Enter. Вам буде запропоновано вибрати формат файлової системи. FAT-формат - більш застарілий. З ним у Вас не буде проблем з сумісністю, наприклад, Windows 9.x, однак через те, що системи старше XP сьогодні - рідкість, це гідність не грає особливої ​​ролі. Якщо до того ж врахувати, що NTFS - більш швидкий і надійний, дозволяє працювати з файлами будь-якого обсягу (FAT - до 4 Гб), вибір очевидний. Вибираєте потрібний формат і тиснете Enter.

Далі установка піде в стандартному режимі - після форматування розділу на нього почнеться установка системи. Від Вас буде вимагатися тільки ввести призначені для користувача параметри в кінці установки (ім'я комп'ютера, дата і час, часовий пояс і т.д.). Як правило, це робиться в зручному графічному режимі, тому складності не представляє.

Спосіб 4

Розділити диск на розділи в командному рядку

Розбити жорсткий диск або SSD на кілька розділів можна не тільки в "Керування дисками", але і за допомогою командного рядка Windows 10, 8 і Windows 7.

Будьте уважні: показаний далі приклад спрацює без проблем тільки в тих випадках, коли у вас є єдиний системний розділ (і, можливо, пара прихованих), який потрібно розділити на два розділи - під систему і дані. У деяких інших ситуаціях (диск MBR і вже є 4 розділу, при зменшенні диска, «після якого" знаходиться ще один диск) це може працювати несподівано, якщо ви користувач.

Наступні кроки показують, як розділити диск C на дві частини в командному рядку.

Запустіть командний рядок від імені адміністратора (як це зробити). Потім по порядку введіть наступні команди

diskpart

list volume (в результаті виконання цієї команди слід звернути увагу на номер тому, відповідного диску C)

select volume N (де N - номер з попереднього пункту)

shrink desired = розмір (де розмір - число, задане в мегабайтах, на яке ми скоротимо диск C, щоб розбити його на два диска).

list disk (тут зверніть увагу на номер того фізичного диска HDD або SSD, на якому знаходиться розділ C).

select disk M (де M - номер диска з попереднього пункту).

create partition primary

format fs = ntfs quick

assign letter = желаемая_буква_діска

exit

Готово, тепер можна закрити вікно командного рядка: в провіднику Windows ви побачите новостворений диск або, вірніше, розділ диска з вказаною вами буквою.

Спосіб 5

Відкриваємо наступне вікна: Пуск → Комп'ютер → Управління, або правою клавішею миші по значку Мій комп'ютер → Управління → Управління Дисками.

Перед нами типова картина, яка характерна для більшості нових комп'ютерів і ноутбуків - є лише один диск С. Другий розділ - System Reserved (зарезервовано системою). Він прихований і його основне призначення - зберігати файли завантаження Windows. Цей розділ чіпати не потрібно.

Так само, тут ви побачите всю інформацію про жорсткому диску, який підключений до вашого комп'ютера. Використовуючи вбудовану в Windows 7 можливість управління дисками, можна виконати цілий ряд завдань:

- розділити жорсткий диск в Windows 7 на два (і більше) розділу;

- збільшити розміри вже існуючих томів;

- стискати Томи, приєднувати і видаляти.

Як бачите, вбудований функціонал управління дисками в Windows можна порівняти з можливостями ряду платних програм.

На диску з записом MBR можна створити всього чотири розділи. Три основних (вони позначені темно-синім кольором) і четвертий - додатковий, він же логічний. Особливо це актуально для ноутбуків, які часто мають приховані розділи для зберігання образу операційної системи, спеціальних утиліт, драйверів і т.д.

На прикладі Диска 0 (т.е. Основного жорсткого диска) ми і будемо проводити всі операції. До речі, перед поділом жорсткого диска слід провести його дефрагментацію.

Приступимо до поділу томи (Диска С) на дві частини. Правою клавішею миші виділяємо тому і в випадаючому меню задіємо пункт «Стиснути том».

Далі відбувається запит місця для стиснення, тобто на який розмір можна стиснути.

Отримуємо відповідь: Доступне простір для стиснення → N МБ. Будьте дуже уважні, оскільки повторне виконання цієї операції, може викликати деякі труднощі.

Зазначаємо, на скільки будемо стискати: обсяг для стискання. Зазначте обсяг для стискання - це розмір, який ви забираєте у Диска З під новий розділ.

Звичайно, багато що залежить від загального розміру Вашого жорсткого диска і від того, як багато програмного забезпечення та ігор ви надалі будете встановлювати, але приблизний розмір диска С після стиснення, не повинен бути менше 60 Гб.

Зверніть увагу, що «Загальний розмір після стиснення» автоматично змінив параметр на 105 898 Мб або майже 103 Гб. А ми пам'ятаємо, що «обсяг для стискання» - це розмір вашого майбутнього диску (F :), а «Загальний розмір після стиснення» - це розмір диска С після стиснення. Наприклад, якщо ваш жорсткий диск розміром 500 Гб, то для диска С досить 100-150 Гб, а решта (400-350Гб) можна відвести під диск (F :).

Тепер нам залишилося натиснути «Стиснути». Після недовгого процесу з'явилася не розподілене простір, його-то ми і перетворимо в простий том. Наведіть мишу на нерозподіленого простір, далі клацніть правою клавішею миші і в випадаючому меню виберіть «Створити простий том».

Запуститься майстер створення простого томи, просто натискаємо «Далі» і погоджуємося.

Тепер ви можете призначити будь-яку букву для вашого майбутнього диску.

А ось тут настійно раджу вибрати файлову систему NTFS. Незважаючи на страшну напис: «Форматування розділу», своїх даних, які зараз на Диску С - нічого не загрожує, оскільки ми створюємо і форматіруем новий том.

От і все. Готово. Ось так просто можна керувати простором жорсткого диска.

Однак, якщо все ж з тих чи інших причин все ж не вдалося розбити диск, то раджу скористатися безкоштовними программи Minitool Partition Wizard, AOMEI Partition Assistant, а також Acronis Disk Director або MiniTool Partition Wizard Bootable (офіційний сайт: https: // www. partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html).

До того ж, як зазначалося вище, зазвичай розбивку жорсткого диска роблять на етапі установки операційної системи (за допомогою спеціальних завантажувальних дисків). Однак, бувають випадки, коли користувача не влаштовує поточна розмітка, але спеціальних дисків під рукою не знаходиться. У цьому випадку також знадобляться спеціальні програми, які дозволяють розбити жорсткий диск з-під Windows.