ОСОБЛИВІ СПОСОБИ ЗАВАНТАЖЕННЯ WINDOWS
Пояснення кожного варіанта
Якщо операційна система не змогла запуститися, то при наступному перезавантаженні Ви побачите скорочене меню вибору варіантів завантаження.
Для відновлення системи потрібно використовувати в першу чергу такі режими:
• Безпечний режим - якщо комп'ютер чи ноутбук завантажиться в цьому режимі, Ви зможете виконувати будь-які дії для усунення проблем;
• Остання вдала конфігурація - дозволяє автоматично виправити деякі проблеми, пов'язані з неправильно вибраним параметром або установкою драйверів;
• Включення режиму відео з низьким розширенням - цей режим можна спробувати при неправильній роботі відеоадаптера або монітора.
Інші режими можуть знадобитися в особливих випадках і рекомендуються для використання в першу чергу технічними фахівцями. Розглянемо докладніше кожен з пунктів, що містяться в меню додаткових варіантів завантаження.
• Пошук та усунення несправностей комп'ютера. Запуск засобів усунення неполадок при завантаженні. Цей варіант призначений для крайніх випадків, коли система не запускається навіть в безпечному режимі.
• Безпечний режим. У цьому режимі використовується тільки мінімальна кількість драйверів і служб, необхідних для запуску системи: застосовується стандартний драйвер відеоадаптера, відключається мережа, не запускаються програми автозавантаження. Якщо при завантаженні в безпечному режимі комп'ютер працює нормально, значить, збої в нормальному режимі викликаються драйвером, програмою або службою, яка не завантажується в безпечному режимі. Після завантаження в безпечному режимі Ви можете виконати більшість операцій по відновленню, наприклад видалити проблемний драйвер або додаток або запустити засіб відновлення системи.
• Безпечний режим з підтримкою мережі. Відрізняється від звичайного безпечного режиму підтримкою мережі і служб. Може знадобитися, якщо кошти відновлення або архівні копії системи знаходяться на мережевому диску.
• Безпечний режим з підтримкою командного рядка. Замість графічного інтерфейсу користувача запускається режим командного рядка. Цей режим дозволяє завантажити комп'ютер при пошкодженні або неправильної роботи програми Провідник (explorer.еxe). З командного рядка можна запускати будь-які додатки, в тому числі елементи Панелі управління.
• Ведення журналу завантаження. У цьому випадку Windows веде протокол завантаження всіх служб і драйверів і записує його в файл ntbtlog. txt, який знаходиться в папці з встановленою копією Windows.
• Включення режиму відео з низьким розширенням (640х480). Дозволяє завантажити комп'ютер з використанням екранного розширення 640 х 480, після чого можна буде усунути неправильну настройку відеоадаптера або монітора.
• Остання вдала конфігурація (додатково). Для завантаження в цьому режимі використовуються дані про стан комп'ютера після останнього успішного завантаження, що дозволяє скасувати зміни в налаштуваннях, внесені при попередньому сеансі роботи. Це дає можливість анулювати установку нового драйвера або зміна параметрів роботи обладнання.
• Режим відновлення служб каталогів. Цей варіант призначений для серверних систем і дозволяє відновити службу каталогів на контролері домену.
• Режим налагодження. Використовується кваліфікованими програмістами для налагодження роботи Windows.
• Вимкнення автоматичного перезавантаження при відмові системи. За замовчуванням при виникненні критичної помилки в процесі завантаження система автоматично перезавантажується. При виборі даного пункту автоматичне перезавантаження буде відключена, що дозволить Вам детально вивчити повідомлення про помилку.
• Відключення обов'язкової перевірки підпису драйверів. Дозволяє відключити перевірку цифрових підписів драйверів. Іноді подібна перевірка може стати джерелом проблем при завантаженні. Вибір даного варіанту також дає можливість встановити непідписаний драйвер в 64-розрядних версіях Windows 7, проте для постійного використання таких драйверів доведеться вибирати цей пункт при кожному завантаженні системи.
• Звичайне завантаження Windows. Повернення до звичайного способу завантаження комп'ютера.
Як отримати доступ (що натискати)?
Параметри завантаження Windows дозволяють запускати систему в спеціальних режимах усунення неполадок, щоб знайти і вирішити проблеми з комп'ютером.
Якщо після установки нового драйвера або програми стався збій в системі і Windows функціонує нестабільно або зовсім не запускається, слід спробувати запустити Windows з параметрами останньої вдалої конфігурації. Під останньої вдалої конфігурації розуміється останній набір системних налаштувань, при яких Windows працювала стабільно. Цей набір не міститимуть компонент, який викликав збій: він буде вилучений при завантаженні системи в останньої вдалої конфігурації без можливості відновлення.
Зазвичай при збої або не закрито належним чином Windows після запуску комп'ютера і тестування його пристроїв BIOS з'являється меню, в якому пропонується вибрати один з особливих варіантів завантаження. За допомогою клавіш управління курсором переміститеся до пункту «Остання вдала конфігурація» і натисніть клавішу Enter. При цьому буде зроблено спробу запуску системи з параметрами, які передували конфігурації, що викликала проблеми. За збереження файлів, створених і змінених в останньому сеансі роботи, можна не турбуватися, повернення до попередньої конфігурації зачіпає тільки системні параметри і жодним чином не впливає на особисті файли користувача.
Якщо спроба завантажитися в останній вдалій конфігурації не дасть результатів, при наступному запуску комп'ютера в меню, зображеному на малюнку спочатку, виберіть пункт «Безпечний режим» і натисніть клавішу Enter. При збої даний варіант завантаження часто є єдиним можливим, оскільки в цьому випадку Windows запускається з використанням мінімального набору системних параметрів і драйверів. При роботі в безпечному режимі дії користувача обмежені, проте для відновлення працездатності Windows в звичайному режимі Ви можете здійснити такі заходи:
• скасувати установку нової версії драйвера, який, на Вашу думку, міг стати причиною неполадки. Для цього потрібно зайти в «Диспетчер пристроїв», у вікні властивостей пристрою, для якого виконувалося оновлення драйвера, перейти на вкладку «Драйвер» і скористатися кнопкою «Відкинути»;
• відключити новий пристрій, якщо неполадки виникли відразу після його підключення до комп'ютера (кнопка «Відключити вкладки Драйвер»);
• відновити систему до попереднього стану з використанням точки відновлення.
Якщо при завантаженні комп'ютера меню режимів системі Windows не з'являється, Ви можете викликати розширене меню вибору додаткових варіантів завантаження Windows одним із таких способів.
• Коли Windows Vista є єдиною операційною системою, встановленою на комп'ютері, під час завантаження комп'ютера слід багаторазово натискати клавішу F8, щоб зловити момент, коли тестування пристроїв комп'ютера BIOS закінчилося, а завантаження Windows в звичайному режимі ще не почалася.
• Якщо на Вашому комп'ютері встановлено дві або більше операційних системи, в диспетчері завантаження Windows переміститеся за допомогою клавіш управління курсором до назви потрібної і натисніть клавішу F8.
В даному меню також слід спочатку звернутися до варіанту Остання вдала конфігурація для автоматичного скасування змін, які спричинили збій, а в разі невдачі вдатися до завантаження Windows в безпечному режимі.
Коли в системі відбуваються серйозні збої, вона може перестати запускатися навіть в безпечному режимі. У таких крайніх випадках слід вдаватися до засобу відновлення при завантаженні, наявного на установчому DVD Windows Vista в меню параметрів відновлення системи. Після запуску засіб відновлення при завантаженні тестує комп'ютер на предмет неполадок, що перешкоджають запуску Windows, а потім намагається усунути їх (в першу чергу це стосується відновлення пошкоджених і видалених системних файлів).
Щоб скористатися засобом відновлення при завантаженні, в меню BIOS необхідно налаштувати запуск комп'ютера з компакт-диска. Після цього вставте диск Windows Vista в привід і перезавантажте комп'ютер. За допомогою кнопок «Далі», а потім «Відновлення системи». Вкажіть несправне працюючу операційну систему і клацніть на кнопці «Далі». На наступному етапі виберіть пункт «Відновлення запуску» в меню параметрів відновлення системи.
2. Відкриття вікна «Параметри завантаження Windows» в розділі «Параметри комп'ютера».
Для налаштування параметрів завантаження клацніть правою кнопкою миші на значку «Комп'ютер» і виберіть у контекстному меню пункт «Властивості». У вікні клацніть на посилання "Додаткові параметри системи» і на вкладці «Додатково» в області «Завантаження» і відновлення натисніть кнопку «Параметри».
Проведіть пальцем від правого краю екрана і натисніть кнопку «Параметри», а потім виберіть пункт «Зміна параметрів комп'ютера» (якщо Ви користуєтеся мишею, наведіть курсор в правий нижній кут екрану, потім вгору і натисніть кнопку «Параметри», а потім виберіть «Зміна параметрів комп'ютера »).
У розділі «Параметри комп'ютера» виберіть елемент «Оновлення та відновлення», а потім - «Відновлення».
У розділі «Особливі варіанти завантаження» натисніть кнопку «Перезавантажити зараз».
Після перезавантаження комп'ютера у вікні «Вибір Дія» виберіть елемент «Діагностика». Якщо пункт «Параметри завантаження» не відображається, виберіть «Додаткові параметри».
Натисніть кнопку «Параметри завантаження», а потім «Перезавантажити».
На екрані «Параметри завантаження» виберіть необхідний параметр.
Увійдіть в систему, використовуючи обліковий запис користувача з правами адміністратора.
3. Відкриття вікна «Параметри завантаження Windows» в середовищі відновлення Windows.
Якщо не вдається завантажити комп'ютер, виконайте наступні інструкції, щоб запустити середовище відновлення Windows. Для виконання цих дій знадобиться підключити клавіатуру.
Виконайте одну з таких дій в залежності від того, який інсталяційний носій використовується (наприклад, DVD-диск або USB флеш-пам'яті).
Якщо у вас є інсталяційний носій для Windows 8.1, завантажте комп'ютер з цього носія. Вставте DVD-диск або USB флешку і перезавантажте його. Якщо відображається повідомлення «Натисніть будь-яку клавішу, щоб виконати завантаження з DVD-диска», натисніть будь-яку клавішу. Якщо таке повідомлення не відображається, то, можливо, потрібно змінити порядок завантаження в параметрах BIOS Вашого комп'ютера, щоб спочатку він завантажувався з DVD-диска або USB-пристрої. Коли з'явиться сторінка «Установка Windows», виберіть варіант «Відновлення системи», щоб запустити середовище відновлення Windows.
Якщо у вас немає інсталяційного носія, три рази поспіль перезавантажте комп'ютер за допомогою кнопки живлення. В результаті запуститься середовище відновлення Windows.
У середовищі відновлення системи Windows на екрані «Вибір дії» виберіть елемент «Діагностика».
Натисніть кнопку «Параметри завантаження». Якщо кнопка «Параметри завантаження» не відображається, виберіть елемент «Додаткові параметри», а потім натисніть кнопку «Параметри завантаження».
Натисніть кнопку «Перезавантаження» і почекайте, поки комп'ютер перезавантажиться.
Виберіть дію на екрані «Параметри завантаження».
Увійдіть в систему, використовуючи обліковий запис користувача з правами адміністратора.
Деякі варіанти, такі як безпечний режим, дозволяють запустити Windows з обмеженими можливостями, коли працюють тільки основні програми. При інших варіантах Windows запускається з додатковими параметрами (зазвичай їх використовують системні адміністратори і ІТ-фахівці). Додаткову інформацію див. на веб-сайті Microsoft TechNet для ІТ-фахівців.
Примітка! Якщо Ви використовуєте BitLocker, Вам потрібно призупинити його, перш ніж перейти до параметрів завантаження Windows. У Windows RT 8.1 може з'явитися запит на введення ключа відновлення шифрування пристрою, щоб перейти до параметрів завантаження.
4. Завантажити Windows 10 в безпечному режимі
Якщо операційна система не завантажується або не працює належним чином по одній з безлічі можливих причин, то іноді єдиним способом повернути її працездатність і отримати доступ до своїх даних є завантаження комп'ютера в безпечному режимі і виправлення помилок з його допомогою.
Якщо Вам вже довелося якийсь час користуватися Windows 10, то Ви, напевно, звернули увагу, що старі способи завантаження комп'ютера в безпечному режимі більше не працюють. Тобто натискаючи клавіші F8 або Shift + F8 під час завантаження системи Ви вже не зможете завантажити операційну систему в безпечному режимі. Але це не означає, що в Windows 10 більше немає Безпечного режиму. Просто щоб завантажити його, необхідно пройти інші процедури. Давайте розглянемо їх детальніше.
Безпечний режим Windows 10
Коли Ви входите в безпечний режим Windows 10, операційна система завантажує мінімальний інтерфейс і тільки найнеобхідніші сервіси і драйвера, які необхідні для функціонування системи.
Спосіб 1: За допомогою інструменту «Конфігурація системи» (msconfig.exe)
Найпростіший спосіб завантажитися в безпечному режимі Windows 10, це за допомогою інструменту «Конфігурація системи». Багато користувачів знають його по виконуваного імені: msconfig.exe.
Щоб запустити цей інструмент, необхідно відкрити вікно «Виконати» (поєднання клавіш Windows + R) і ввести в ньому msconfig.
Також, «Конфігурацію системи» можна запустити за допомогою вікна пошуку біля кнопки меню «Пуск». Досить ввести в ньому «Конфігурація системи».
У вікні інструменту Конфігурація системи перейдіть на вкладку «Завантаження», і в розділі «Параметри завантаження» виберіть «Безпечний режим».
Після цього система запропонує перезавантажити комп'ютер для вступу в силу змін. Можна продовжити роботу на комп'ютері без перезавантаження або перезавантажити його, після чого він автоматично завантажиться в безпечному режимі.
Спосіб 2: перезавантаження за натисканням клавіші Shift (Shift + Перезавантаження)
Ще один спосіб за допомогою якого можна запустити Безпечний режим Windows 10, це перезавантажити комп'ютер утримуючи клавішу Shift. Для цього, відкрийте меню Пуск, натисніть кнопку «Вимкнення» і утримуючи клавішу Shift, виберіть «Перезавантаження». Також цю комбінацію можна використовувати з екрану блокування. Після цього Windows 10 перезавантажиться і запропонує вибрати один з пунктів меню. Виберіть «Пошук і усунення несправностей / Додаткові параметри».
У вікні «Додаткових параметрів» виберіть «Параметри завантаження».
Windows 10 повідомить користувача про те, що систему можна перезавантажити для запуску додаткових параметрів, одним з яких є Безпечний режим. Натисніть кнопку «Перезавантажити».
Після того, як система перезавантажиться, виберіть з якими параметрами необхідно завантажити систему. Для завантаження системи в безпечному режимі присутні три варіанти (F4 - F6).
Спосіб 3: Завантаження за допомогою диска відновлення
У Windows 10 доступний інструмент для створення дисків відновлення. Завантажте Windows 10 з допомогою створеного таким чином диска відновлення. Після цього система запропонує вибрати розкладку клавіатури, після чого виберіть меню «Пошук і усунення несправностей / Додаткові параметри». Подальші дії збігаються з тими, які описані в попередньому розділі.
Спосіб 4: Особливі варіанти завантаження
Незважаючи на існування кількох способів завантаження Windows 10 в безпечному режимі, даний спосіб буде найбільш правильним - за умови, що операційна системи завантажити яку необхідно в безпечному режимі повністю працездатна. Зробити це досить просто:
Відкрийте «Параметри».
Перейдіть в «Оновлення та безпека / Відновлення».
У розділі «Особливі варіанти завантаження» натисніть клавішу «Перезавантажити зараз».
Після цього Windows 10 перезавантажиться і запропонує вибрати один з пунктів меню. Виберіть «Пошук і усунення несправностей / Додаткові параметри».
Далі, дотримуйтесь дій, які описані в Способі 2.
Описані способи завантаження операційної системи в безпечному режимі актуальні як для Windows 10, так і для Windows 8.1. Починаючи з даних версій Windows Безпечний режим перестав бути функцією, яку використовують тільки ІТ-фахівці в своїй роботі. Тепер це просто ще одна з функцій операційної системи, яка доступна кожному користувачеві, і за допомогою якої користувач без особливих зусиль може відновити працездатність системи і повернути доступ до своїх даних.
Додаткові параметри запуску в Windows 8 і 10
Якщо в Windows XP і 7, щоб вибрати варіанти завантаження, потрібно було натискати клавішу F8 при включенні комп'ютера, то з виходом Windows 8 все змінилося. Щоб зайти в нове видозмінене меню параметрів запуску, є шість варіантів.
Утримувати клавішу Shift при натисканні на Перезавантаження.
Не потрібно заходити з налагодження, просто знайдіть меню виключення комп'ютера => натисніть і утримуйте Shift, і, натиснувши клавішу виберіть «Перезавантаження».
Даний спосіб працює, навіть якщо Ви ще не увійшли в систему, а у вікні блокування утримуючи Shift натискаєте на «Перезавантаження». Кнопку перезавантаження можна знайти в:
1.Меню «Пуск» => Вимкнення;
2.Натисніть клавіші Ctrl + Alt + Del і на екрані, зправа внизу виберіть перезавантаження (не забуваємо при цьому тримати натиснутою клавішу Shift);
3. На екрані входу в Windows 10, там де Ви вводите пароль користувача справа внизу є меню де можна вибрати «Перезавантаження».
Через параметри ПК в Windows 8 і 10
Windows10: Зайдіть в меню «Пуск» => Параметри => Оновлення та Безпека => Відновлення => в пункті «Особливі варіанти завантаження» виберіть «Перезавантажити зараз».
Windows 8.1: відкрийте панель праворуч => виберіть «Параметри» => Зміна параметрів комп'ютера => Оновлення та відновлення => Відновлення => в пункті «Особливі варіанти завантаження» виберіть «Перезавантажити зараз».
Через командний рядок
Відкрийте командний рядок від імені адміністратора: один із способів - в рядку пошуку напишіть cmd і натисніть на знайденому результаті правою клавішею миші, виберіть «Запустити від імені адміністратора».
В командний рядок введіть команду shutdown / r / o / f / t 00
Комп'ютер почне перезавантажуватися.
Завантаження з диска відновлення
Ще один спосіб зайти в меню додаткових параметрів завантаження - це створити диск відновлення і завантажити комп'ютер з нього => виберіть мову і перед Вами з'явиться меню додаткових параметрів.
За допомогою неправильного вимикання комп'ютера.
Цей метод входу в меню додаткових параметрів завантаження зручний тим, хто не може завантажити Windows.
1.Натисніть кнопку вимикання комп'ютера і утримуйте поки комп'ютер вимкнеться;
2. Натисніть кнопку включення і як тільки система почне завантажуватися - знову повторіть перший пункт;
Три рази повторюйте 1 і 2 пункт і в четвертий просто включайте комп'ютер, перед Вами має з'явитися «Автоматичне відновлення», виберіть «Додаткові параметри».
Що відбувається після перезавантаження? Змінити параметри завантаження.
Після даних маніпуляцій комп'ютер повинен при включенні запропонувати різні варіанти завантаження. Спочатку перед Вами висвітитися меню «Вибір дії» з трьома варіантами:
Продовжити - продовжить завантаження операційної системи;
Пошук і усунення несправностей - основне меню параметрів завантаження, тут Ви зможете як вибрати різні варіанти завантаження Windows, так і скинути Ваш Windows до первинного стану або відновити до більш раннього;
Вимкнути комп'ютер - звичайне виключення комп'ютера.
Якщо Ви вибрали «Пошук і усунення несправностей» - в наступному вікні Вам запропонує:
Повернути комп'ютер в початковий стан - даними варіантом Ви зможете скинути Windows до первинного стану;
Додаткові параметри.
У Додаткових параметрах є варіанти:
Відновлення системи - можна відновити комп'ютер до попереднього стану, за допомогою контрольних точок відновлення (якщо звичайно включена функція створення точок відновлення);
Відновлення образу системи - таким способом можна відновити систему, якщо раніше створювалися образи робочої системи;
Відновлення при завантаженні - може усунути деякі проблеми пов'язані із завантаженням Windows, спочатку проходить сканування на наявність проблем, після - інструмент намагається усунути їх;
Командний рядок - за допомогою командного рядка, теж можна провести різні процедури відновлення, якщо Ви знаєте команди. Наприклад можна скопіювати дані, якщо Ваша Windows не завантажується або відновити завантажувач;
Повернутися до попередньої збірки - якщо Ваш комп'ютер недавно оновив версію збірки Windows, і після цього почалися проблеми - даним процесом Ви повернетеся до попередньої збірки;
Параметри завантаження:
Якщо вибрати «Параметри завантаження» то Вам запропонує ще раз перезавантажити комп'ютер, щоб отримати доступ до різних варіантів завантаження Windows.
Після перезавантаження в «Параметри завантаження» буде доступно:
- Включити налагодження (за допомогою клавіші F1);
- Включити ведення журналу завантаження (за допомогою клавіші F2);
- (за допомогою клавіші F3);Включити режим відео з низьким розширенням
- Включити безпечний режим (за допомогою клавіші F4);
- Включити безпечний режим з підтримкою мережі (за допомогою клавіші F5);
- Включити безпечний режим з підтримкою командного рядка (за допомогою клавіші F6);
- Відключити обов'язкову перевірку підпису драйверів (за допомогою клавіші F7);
- Відключити ранній запуск антивірусного захисту (за допомогою клавіші F8);
- Відключити автоматичний перезапуск після збою (за допомогою клавіші F9);
- Якщо натиснути F10 - відкриється додатковий варіант запуску «Відновлення запуску». Щоб просто повернутися до звичайної завантаженні Windows - натисніть Enter.
- Якщо комп'ютер піде в перезавантаження після збою, то «Параметри завантаження» Ви можете побачити і без цих маніпуляцій.